Grupa Artystyczna Persona

Kim jesteśmy? Co robimy?

Projekt zrzesza młodzież z kęckich szkół ponadpodstawowych, która chce rozwijać swoje umiejętności i talenty oraz eksplorować nowe rejony zainteresowań. Wśród uczestników grupy są osoby interesujące się teatrem (aktorstwem, reżyserią, ale również pisaniem scenariuszy lub projektowaniem i tworzeniem kostiumów oraz scenografii), muzyką (wokaliści, instrumentaliści) oraz sztukami plastycznymi. Zadaniem i rolą Fundacji jest stworzenie dla Uczestników Grupy bezpiecznej przestrzeni do rozwoju oraz organizowanie publicznych występów (spektakle, koncerty, wystawy), a także warsztatów i szkoleń prowadzonych przez ekspertów (m.in. warsztaty interpretacji tekstu, wokalne – praca z aparatem mowy, warsztaty ruchu scenicznego). Celem działań jest również integracja młodzieży, wykreowanie miejsca, gdzie mogą się czuć swobodnie i bezpiecznie – zarówno fizycznie jak i psychicznie. Jest to bezpieczna przystań dla kreatywnych młodych ludzi, gdzie bez skrępowania będą mogli poświęcić się swoim pasjom.



Chcesz wesprzeć działalność grupy?

Młodzież obecnie pracuje nad spektaklem bazującym na baśniach Hansa Christiana Andersena ze skomponowaną specjalnie do niego muzyką. Samodzielnie przygotowali scenariusz, planują scenografię i kostiumy. Role zostały rozdzielone, a próby odbywają się podczas cotygodniowych spotkań.

Wszystkie wpłacone na zbiórkę środki zostaną przekazane na bieżącą działalność grupy – wyprodukowanie spektaklu na bazie autorskiego scenariusza.

PATRONI GRUPY ARTYSTYCZNEJ PERSONA

DARIUSZ MATYS

Aktor wielokrotnie nagradzanego Teatru Wierszalin (m.in. trzykrotnie przyznana prestiżowa nagroda Fringe First Festival w Edynburdu, nagradzany na teatralnych festiwalach w kraju i za granicą). 

O sobie mówi: 

„Moi rodzice i dziadkowie i wszyscy o których pamiętam pochodzą z Białostocczyzny, więc i ja stąd jestem. Postanowiłem zostać aktorem (cokolwiek to znaczy). Pojechałem do Krakowa, żeby uczyć się od mistrzów. Pozwolili mi mówić o sobie – aktor. Grałem już w krakowskich teatrach: Stu, Kto i W.Siemaszkowej w Rzeszowie, aż wróciłem do swoich i jestem tu.”

JACEK KAWALEC

Aktor teatralny i filmowy, prezenter telewizyjny. Urodził się w 1961 roku w Warszawie. W 1985 roku ukończył Wydział Aktorski PWSFTviT w Łodzi. Od wielu lat związany jest z teatrami w Warszawie, między innymi: Polskim, Komedia, Syrena, Ochota i na Woli. Rozpoznawalność wśród szerokiej publiczności zdobył dzięki współpracy z popularnym programem telewizyjnym „Randka w ciemno”. Występował w telewizji jako uczestnik takich produkcji jak: „Taniec z gwiazdami” (2006), „Jak oni śpiewają” (2008) i „Twoja twarz brzmi znajomo” (2014). Na ekranie zadebiutował podwójną rolą Derkacza i Łozińskiego w filmie „Okruchy wojny” wyreżyserowanego przez Andrzeja Barszczyńskiego.

 Jako aktor występował w serialach telewizyjnych, jedną z najbardziej znanych postaci graną przez Jacka Kawalca jest Tomasz Witebski, nauczyciel z serialu „Ranczo”. Swojego głosu użyczał postaciom animowanym m.in Muminkowi (“Kometa nad Doliną Muminków”), Dymitrowi (“Anastazja”), oposowi Zdzichowi (seria “Epoka lodowcowa”). Jacek Kawalec to również świetny wokalista. W latach 90. nagrał płytę w rockowym stylu „Be My Love – Shakespeare”. W styczniu 2022 ogłoszono, że zostanie wokalistą na najnowszej płycie zespołu Budka Suflera. Od lat jest bliskim Przyjacielem Fundacji.