Co to był za dzień!

20.06 na deskach sceny Domu Kultury w Kętach miała miejsce premiera spektaklu „Baśnie Andersena” (scenariusz: Łukasz Baruś, reżyseria: Julia Augustyńska, Maja Moskwik), przygotowanego przez Grupę Artystyczną Persona.

Wydarzenie to było wynikiem ogromnego wysiłku i zaangażowania Grupy Artystycznej Persona, która pracowała nad produkcją przez wiele miesięcy. Scenariusz spektaklu został przygotowany przez utalentowanego Łukasza Barusia, który z wielką pomysłowością i wrażliwością przeniósł na scenę magiczny świat baśni Andersena. Jego twórczy wkład w spektakl stanowił fundament dla całego przedsięwzięcia. 

Młodzież, będąca częścią Grupy Artystycznej Persona, odegrała kluczową rolę w przygotowaniu spektaklu. To właśnie oni odpowiedzialni byli za stworzenie pięknych kostiumów, które wkomponowały się w klimat baśniowych postaci. Ich talent i zaangażowanie przyczyniły się do wzbogacenia wizualnej strony przedstawienia. Nie można zapomnieć o niezwykle ważnej roli scenografii, która została przygotowana przez młodzież z Grupy Artystycznej Persona. Ich kreatywne podejście do projektowania przestrzeni scenicznej sprawiło, że każda scena spektaklu była unikalna i magiczna. Scenografia stanowiła doskonałe tło dla aktorów, podkreślając atmosferę baśniowego świata.

Próby i przygotowania do premiery stanowiły intensywny okres dla całej grupy. Spotkania, wspólne ćwiczenia i analizowanie poszczególnych scen pozwoliły na osiągnięcie wysokiego poziomu wykonawczego. Reżyserki Julia Augustyńska oraz Maja Moskwik, miały ogromne znaczenie w prowadzeniu aktorów i dopracowaniu każdego szczegółu spektaklu. 

Ostatecznie premiera „Baśni Andersena” była niesamowitym sukcesem. Sala w Domu Kultury w Kętach wypełniła się po brzegi, a publiczność była zachwycona widowiskiem. Aktorzy wcielili się w role baśniowych bohaterów z niezwykłą gracją i głębią emocji, co w połączeniu z piękną scenografią i efektownymi kostiumami stworzyło niezapomniane przeżycie dla widzów.

Ważnym elementem spektaklu była również muzyka skomponowana specjalnie na potrzeby przedstawienia. Za tę część produkcji odpowiedzialny był utalentowany kompozytor Michał Wódz. Muzyka w spektaklu odgrywała istotną rolę w budowaniu atmosfery baśniowego świata i wzmacnianiu emocji bohaterów. Dzięki stworzonym kompozycjom publiczność mogła przenieść się w magiczny świat Andersena, odkrywając dźwiękowe pejzaże, które współgrały z wydarzeniami na scenie. Michał Wódz, posiadający bogate doświadczenie w komponowaniu muzyk, doskonale zrozumiał potrzeby spektaklu „Baśnie Andersena”. Jego utwory pełne były tajemniczości i magii, które doskonale współgrały z opowieściami. Kompozytor tworzył różnorodne motywy muzyczne, od lekkich i radosnych, po tajemnicze i wzruszające, dostosowując się do każdej sceny i nastroju spektaklu.

Bohaterka spektaklu śni magicznie – podróżuje przez baśnie Andersena (Calineczkę, Słowika oraz Małą Syrenkę), pomagając bohaterom zakończyć ich historie, aby sama mogła uwolnić się z krainy baśni. Czy dziewczynce uda się zakończyć wszystkie baśnie i powrócić do swojego domu? Odpowiedź na to pytanie pozostaje tajemnicą, która odkrywa się podczas spektaklu. To emocjonujące zakończenie sprawia, że publiczność wstrzymuje oddech. Przez połączenie baśniowych historii, niezwykłych przygód i wzruszających momentów, spektakl „Baśnie Andersena” oferuje widzom nie tylko rozrywkę, ale również głębsze przesłanie o sile marzeń, przyjaźni i miłości. To historia, która porusza serca i zapada w pamięć, pozostawiając wiarę w magię baśniowego świata i siłę ludzkiej wyobraźni.

 

SCENARIUSZ: Łukasz Baruś

REŻYSERIA: Julia Augustyńska, Maja Moskwik

WYSTĄPILI:

Tatiana Łęcka – Córa Powietrza, Chinka

Antonina Ogiegło – Córa Powietrza

Aleksandra Świątek – Córa Powietrza

Julia Augustyńska – Matka, Wiedźma

Julia Kościelniak – Chrabąszcz, Słowik

Miłosz Lorek – Chrabąszcz, Książę

Tatiana Butrymowicz – Mysz

Wiktoria Furtak – Dworzanka

Łukasz Baruś – Ropuszy Syn, Cesarz, Dworzanin

Marcel Smolarek – Dworzanin

Elżbieta Walczak – Dziewczynka

Maja Moskwik – Ropucha, Chinka

Karina Skwarczyńska – Mała Syrenka, Chinka

Jagoda Kaczyńska – Kret

WSPARCIE TECHNICZNE: Marta Babik, Natalia Laszczak, Klaudia Kubińska, Oliwia Kawczak

zdjęcia: Marta Florczak