W dniach 1 – 7 czerwca 2022 r. wolontariusze Fundacji Gotowi do Działania z zaprzyjaźnionych kęckich szkół ponadpodstawowych, spędzili tydzień w Wilnie, realizując działania w ramach projektu dofinansowanego przez Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży.

Przygotowany przez nas projekt był kontynuacją współpracy, która rozpoczęła się przy okazji realizacji projektu wymiany młodzieżowej „Polsko-litewska mozaika kulturowa” z Social Effect Association z Litwy, zrealizowanej w roku 2021 w Polsce. Projekt okazał się sukcesem, zawiązały się trwałe przyjaźnie między uczestnikami z Polski i Litwy biorącymi udział w naszym przedsięwzięciu i to właśnie owa młodzież zmotywowała nas do przygotowania projektu na zasadzie rewizyty na Litwie. W zamierzeniu projekt przewidywał kontynuację tematyki poprzedniego projektu – odkrywanie wspólnych polsko-litewskich ścieżek kultury i historii, tym razem na terenie Wilna, i dokładanie kolejnych elementów do wspólnie tworzonej „mozaiki kulturowej”.

Podczas siedmiodniowego pobytu pobytu w Wilnie młodzież podążała śladami poetów i wieszczów polskich na Litwie – Adama Mickiewicza, Władysława Syrokomli oraz Czesława Miłosza. Oprócz integracji i szukania wspólnych korzeni, uczestnicy skupili się także na przygotowaniu przedstawienia teatralnego, otwartego dla społeczności lokalnej. W tym roku były to „Lilie” na podstawie utworu Adama Mickiewicza. Pokaz odbył się na deskach sali teatralnej Domu Kultury Polskiej w Wilnie. Przedstawienie zostało w całości przygotowane i wyreżyserowana przez uczestników wymiany.

Po raz kolejny, dzięki wspólnym wysiłkom, młodzież stworzyła piękne przedstawienie, które dowodzi, jakie ogromne pokłady kreatywności drzemią w młodych ludziach. Trzeba tylko dać im szansę, aby mogli to pokazać….

Finałowy kawałek polsko-litewskiej mozaiki został ułożony – w naszym przekonaniu, jest ona teraz kompletna….

Młodzieży – jesteśmy dumni z Waszej pracy!

Poniżej efekty naszych wspólnych starań i sam finał wymiany – Przedstawienie „Lilie” na podstawie utworu Adama Mickiewicza:

Zapraszamy do zapoznania się z kronikami z wymiany, które można zobaczyć

TUTAJ i TUTAJ.