28 listopada mieliśmy przyjemność przedstawić Państwu w kęckim Domu Kultury sztukę „Widmo”, która została zrealizowana przez Fundację wraz z Grupą Teatralną „Minus Jeden”, działającą przy PZ nr 9 Szkół im. Marii Dąbrowskiej w Kętach. Spektakl powstał dzięki dofinansowaniu z programu Off Polska, realizowanemu z Instytutem Teatralnym im. Z. Raszewskiego z budżetu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Ideą programu jest wspieranie twórców teatru niezależnego, a przez wspieranie profesjonalizacji teatrów niezależnych, poszerzanie grona odbiorców sztuki teatru.

Spektakl stanowi nowoczesną odsłonę dramatu „Dziady” części II i IV Adama Mickiewicza. 

To jednocześnie odejście od klasycznej wersji tegoż dramatu i nowatorska próba pokazania uniwersalizmu wymowy dzieła Mickiewicza z pomocą rockowej muzyki, specjalnie napisanej przez Michała Wodza na potrzeby przedstawienia – teatru dźwięku i obrazu.

Amatorska grupa teatralna „Minus Jeden”, składająca się z uczniów „Dąbrowskiej”, pod fachową opieką nauczycielek pani Izabeli Paszko oraz pani Donaty Wójcik-Bąbskiej godnie wywiązała się
z powierzonego jej zadania i przygotowała spektakl wznosząc się na wyżyny swoich umiejętności.

Mamy nadzieję, iż młodzi aktorzy poprzez swoje kreacje aktorskie uwrażliwią widzów – tych młodszych i starszych – na literaturę i moc słowa, z których można czerpać uniwersalną mądrość i we współczesnych czasach, a tak pięknie i profesjonalnie przygotowany spektakl przyczyni się do popularyzacji teatru wśród naszej społeczności.

Fundacja dedykowała Spektakl „Widmo” panu Jarosławowi Gugulskiemu, nauczycielowi historii w Powiatowym Zespole Nr 9 Szkół im. Marii Dąbrowskiej w Kętach, który walczy o powrót do pełnej sprawności na skutek nagłych problemów zdrowotnych. W tym miejscu kierujemy szczególne podziękowania do pana Michała Figurskiego, dziennikarza stacji radiowej Antyradio, który na prośbę Fundacji zechciał się podzielić z uczestnikami naszego wydarzenia swoimi osobistymi doświadczeniami związanymi z walką o powrót do zdrowia i wsparł swoją osobą akcję charytatywną na rzecz pana Jarosława.

Składamy gorące podziękowania młodzieży – aktorom i ich Rodzicom oraz wszystkim, dzięki którym mogliśmy się udać w tą niezwykłą „duchową” podróż.

Grupa Teatralna „Minus Jeden” przy PZ Nr 9 obsada aktorska przedstawienia: Łukasz Baruś, Marcel Smolarek, Elżbieta Walczak, Julia Augustyńska, Maja Moskwik, Aleksandra Świątek, Julia Płatek, Dominika Błasiak, Jakub Zacny, Paulina Borowczyk, Mariusz Panek, Magdalena Zaczyńska, Zofia Figwer, Klaudia Gałuszka, Anna Hess, Martyna Kozłowska, Mira Marczyńska

Michał Wódz – muzyka

Izabela Paszko, Donata Wójcik-Bąbska – scenariusz, reżyseria, scenografia

Jarosław Zoń – głos

Jakub Prządka – światło, dźwięk

Dom Kultury w Kętach

Dyrekcja PZ Nr 9