Podlasie kusi turystów piękną przyrodą, niepowtarzalnym klimatem oraz malowniczymi widokami, stąd jest regionem wartym odwiedzenia i odkrywania. To także miejsce styku różnych kultur i religii, które przejawiają się w ciekawej architekturze, sztuce i tradycjach kulinarnych.

Grupa seniorów oraz młodzieży z Kęt i okolic miała okazję poczuć klimat Podlasia i zobaczyć ciekawe miejsca, znane im dotąd jedynie ze zdjęć zawartych w przewodnikach turystycznych. Dzięki inicjatywie Fundacji „Gotowi do działania”, która przygotowała wycieczkę „Kulturalnym tropem – kierunek Podlasie” oraz wsparciu Fundacji PZU, która była Partnerem projektu, w dniach 24-27 września 2020 r. grupa zwiedziła Supraśl i atrakcje regionu.

Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania Tykocina, urokliwego miasteczka z bogatą historią i pięknymi zabytkami, pamiętającymi czasy średniowiecza. Była to także okazja do odwiedzenia żydowskiej synagogi, która co roku przyciąga wielu turystów z Polski i zagranicy. Kolejnym punktem na mapie wycieczki był Supraśl, otoczony Puszczą Knyszyńską. Uczestnicy mogli doświadczyć magii miasteczka zwiedzając je także nocą, kosztując regionalnej kuchni i dań ozdobionych kwiatami, czy też uczestnicząc w przygotowanych specjalnie dla nich warsztatach zielarskich. 

Wśród zaplanowanych atrakcji było także zwiedzanie muzeów – supraskiego Muzeum Ikon oraz Historii Drukarstwa, Domów Tkaczy czy Pałacu Bucholtza. Wyjątkowym doświadczeniem okazała się wizyta w Teatrze Wierszalin, gdzie  poprzez obejrzenie sztuki teatralnej „Reportaż o końcu świata” w wyśmienitym wydaniu aktorskim,  można było poznać trochę historii Podlasia. Równie inspirującym okazało spotkanie z aktorami i reżyserem Teatru, podczas którego uczestnicy wyjazdu mogli porozmawiać z artystami i podzielić się wrażeniami ze spektaklu.

Nasza wycieczka podążała również Szlakiem Tatarskim – odwiedziła Sokółkę, Bohoniki, Malawicze Górne, Krynki, Kruszyniany. Uczestnicy zwiedzali miejsca historycznie związane
z polskimi Tatarami na Podlasiu, meczet, jurtę tatarską  oraz Muzeum Tatarskie. Mieli okazję skosztować dań tatarskich i wysłuchać barwnych historii opowiadanych przez przedstawicieli tatarskiej społeczności,  którzy na co dzień starają się przybliżać ich kulturę zwiedzającym.

W ostatnim dniu wyjazdu uczestnicy zwiedzili skansen Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej oraz Białystok z jego atrakcjami, poznali historię, zobaczyli piękne zabytki.

Pogoda i humory dopisały wyjątkowo. Poznaliśmy Podlasie w słonecznej, ciepłej odsłonie. Plan wycieczki został zrealizowany w całości. Uczestnicy, mimo trudów podróży i bardzo napiętego planu, z werwą podążali za przewodnikiem, z zainteresowaniem chłonęli opowieści związane z  historią regionu, z pasją oddawali się warsztatom artystycznym.  Mamy nadzieję, iż wyprawa na Podlasie dostarczyła uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń, a przede wszystkim  przyjemności z obcowania „z kulturą na żywo”.

Dziękujemy także Fundacji PZU, która była Partnerem naszego projektu „Kulturalnym tropem – kierunek Podlasie”, a bez której wsparcia finansowego wycieczka nie byłaby możliwa do zrealizowania.